Logo Festiwalu
8 maja 2021

Tatrzański Festiwal Zespołów Góralskich "Złote Kierpce"

Lubań

Zespół „Lubań” z Kluszkowiec to grupa z 29 letnim stażem. został założony 2 lutego 1992 roku. Głównymi założycielami byli: Tadeusz Klag, Tadeusz Firek, Cezary Siedlarczyk, Bolesław Bednarczyk, Mieczysław Wrocławiak, a kapeli przewodniczył Stanisław Gąsienica.

Przez wszystkie lata działalności zespół występował nie tylko w kraju, ale i za granicami. Głównie prezentował swoje umiejętności m.in. na : Sabałowych Bajaniach, Karnawale Góralskim w Bukowinie Tatrzańskiej, Podhalańskim Przeglądzie Jasełek, Karpackim Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych, gdzie zdobywał wysokie miejsca i wyróżnienia oraz nagrody.

Zespół występował również za granicą goszcząc na deskach m.in. Słowacji, Niemiec, Grecji, a także Ukrainy.

W szerokim wachlarzu swoich artystycznych sukcesów należy ująć nagranie dwóch płyt. Jedna z przyśpiewkami, a druga to kolędy oraz też płyty „Nase muzykowanie”.

Przez te wszystkie lata kierownikami zespołu byli:

Mieczysław Wrocławiak, Halina Chowaniec-Tybor, Grażyna Koczór, Renata Szewczyk, Magdalena Szewczyk, Beata Laskowska-Pelczarska, Jadwiga Bielin i Mateusz Buła. Obecnie zespół prowadzą Katarzyna Dobrzyńska i Paweł Salamon. Kapelą kierował niezmiennie Stanisław Gąsienica oraz przejął obowiązki scalania zespołu, aż do 2015r, kiedy to został powołany na Niebieską Grań. Po śmierci Stanisława Gąsienicy naukę gry na skrzypcach i basach kontynuuje Paweł Salamon.

Zespół działa kultywując tradycję ojców i zaprasza wszystkich chętnych do wstąpienia w swoje szeregi.

Patronat medialny

Poprzedni Patroni i Partnerzy Następny Patroni i Partnerzy