Logo Festiwalu
24.04-2.05.2021

Jazzowe Zakopane - 17. Wiosna Jazzowa Zakopane

Paweł Perliński

Paweł Perliński -jeden z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów działający w różnych gatunkach muzyki.

Absolwent Liceum Muzycznego w Łodzi (prof.W.Masewicz i Z.Jeśman), a następnie Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Zbigniewa Drzewieckiego. Po uzyskaniu dyplomu podejmuje pracę w macierzystej uczelni jako pianista na Wydziale Dyrygentury Symfonicznej w klasie B.Wodiczki  i B.Madeja. (1969-1974). W latach 1975 -1991 r. pracuje w Polskim Radiu i TV jako muzyk solista.

Ceniony muzyk sesyjny, solista i kameralista. Realizuje wiele nagrań obejmujących zarówno koncerty klasyczne z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej (Beethoven,Grieg,Gershwin) jak i pozycje kameralne z Trio de Varsovie i Kwartetem Wilanowskim oraz solistami m.in. E.Gajewską-flet, A.Wróblem-wiolonczela, T.Gadziną-skrzypce  z którymi nagrał cykl suit C.Bollinga  dla wytwórni Acte Preable. Uczestniczył jako solista w nagraniach bardzo wielu ścieżek dzwiękowych do muzyki filmowej:(J.Matuszkiewicz A.Kurylewicz, W.Kazanecki, A.Trzaskowski,  Z.Konieczny K.Dębski,  H.Kuzniak, J.Maksymiuk, J.Satanowski i inn.)

Równocześnie działa jako pianista i aranżer  współpracujący z czołowymi muzykami sceny jazzowej. Współzałożyciel słynnego kwintetu Jazz Carriers, z którym zdobył pierwsze nagrody na  międzynarodowych festiwalach jazzowych (Jazz nad Odrą-Wrocław, Prerov-Czechy, Beek-Enk-Donk Holandia).

Uczestniczył wielokrotnie w międzynarodowych festiwalach jazzowych m.in. Jazz Jamboree w Warszawie ,  Norymberdze (Niemcy),  Pradze (Czechy) w  Imola (Włochy). Nagrywał i występował z czołowymi artystami  polskiej sceny jazzu m.in. H. Miśkiewiczem, Z. Jaremko, K.Dębskim, A.Olejniczakiem, A. Trzaskowskim, Muniakiem, A. Dąbrowskim, M.Blizińskim, R.Majewskim   także z zespołami  Novi Singers, Swing Session, Big Bandem S-1 p.dyr.A.Trzaskowskiego i orkiestrą PR i TV.

Współpracował  okazjonalnie z gwiazdami jazzu, jak m.in. Buck Clayton, Bob Wilbur, Al Cohn, Marc Thomas,  oraz kompozytorami  Elmerem Bernsteinem,  Henrykiem Czyżem, Krzesimirem Dębskim ,  Andrzejem Kurylewiczem i inn.

Ostatnia pozycja z bogatej dyskografii Pawła Perlińskiego to solowa CD zawierająca preludia jazzowe amerykańskiego pianisty Jeffa Gardnera i Pawła Perlińskiego.  Jeff  Gardner to amerykański  pianista i kompozytor który studiował zarówno klasykę jak i jazz. Był uczniem m.inn. Ruth Schoental, Jack Byarda, John Lewisa i legendarnej  Nadii Boulanger. Występował u boku największych muzyków takich jak Richie Cole, Clark Terry, Wayne Shorter, Pat Metheny, Kenny Wheller, F.Hubbard. Cykl  12 preludiów  jazzowych  ciekawie łączy  elementy muzyki  współczesnej z  jazzem i jest otwarty na improwizację. Paweł Perliński prowadzi również działalność pedagogiczną. Pracuje jako wykładowca harmonii jazzowej na Wydziale Jazzu i Policealnym Studium Jazzowym w Warszawie w PSM im. F.Chopina oraz Uniwersytecie Muzycznym im. F.Chopina w Warszawie.

Partner Strategiczny

Poprzedni Patroni i Partnerzy Następny Patroni i Partnerzy