Logo Festiwalu
WYDARZENIE ODWOŁANE

Wiosna Jazzowa Zakopane

Marcin Dyjak

Nie mylić z Markiem, wokalistą i kompozytorem. Marcin to również kompozytor, ale przede wszystkim aktualny wicemistrz świata w grze na harmonijce ustnej. Światowy pionier oraz popularyzator harmonijek w stroju augmented (rodzaj strojenia – przyp.red.). Jak na mistrza
przystało, Dyjak z instrumentem potrafi zrobić wszystko. O artyście krytycy piszą: „Zdecydowanie łamie dotychczasowe stereotypy dotyczące harmonijki ustnej. Zaawansowane techniki gry pozwalają Marcinowi na wszechstronne zastosowanie tego niepozornego instrumentu”.
Dyjak nagrał łącznie piętnaście płyt z różnymi artystami. Za album „That’s what the blues all about” (2013) z Johnem Lee Hookerem Jr & Daddy’s Cash otrzymał „Złotą Płytę”. Inne nagrody? Laur prestiżowego World Harmonica Festival 2013 i 2017 w kategorii jazzowej organizowanego w niemieckim Trossingen. Zwycięzca 9th Azoty Jazz Contest Tarnów 2016 oraz zdobywca pierwszej nagrody Harmonica Bridge Festival 2008. Polski harmonijkarz występuje w Polsce (frekwencyjnie rekordowy koncert zagrał razem z zespołem Ornette podczas Pol’and’Rock Festivalu 2019), ale i na całym świecie. W dorobku ma liczącą ponad sto koncertów europejską trasę koncertową „The Best of Ennio Morricone” z orkiestrą symfoniczną Milano Festival Opera. Muzykę włoskiego mistrza Dyjak grał m.in . w Filharmonii Berlińskiej oraz Operze Narodowej w Kopenhadze. Jego partnerami scenicznymi byli m.in . John Lee Hooker Jr., Michael „Patches” Stewart, Jarosław Śmietana i Stanley Breckenridge. Podczas 17. Wiosny Jazzowej Zakopane Dyjak zagra specjalny projekt z Jazz Band Ball Orchestra.

Media i sponsorzy

Poprzedni Patroni i Partnerzy Następny Patroni i Partnerzy