Logo Festiwalu
WYDARZENIE ODWOŁANE

Wiosna Jazzowa Zakopane

Grzegorz Nagórski

Puzonista, eufonista, kompozytor. Na scenie od prawie czterdziestu lat. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach oraz University of Miami w USA. Wykładowca na Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach oraz Akademii Muzycznej w Krakowie. Grzegorz Nagórski zadebiutował z własnym materiałem pod okiem Jana Ptaszyna Wróblewskiego na Festiwalu Pianistów Jazzowych w Kaliszu (1982). Przez kilka lat mieszkał i występował w USA, dzięki czemu nawiązał intratne muzyczne znajomości. Wśród jego partnerów scenicznych
wymienić można m.in . Raya Charlesa, Joe’a Hendersona, Michaela Breckera, Arturo Sandovala oraz Reda Rodney’a. Po powrocie do Polski Nagórski współpracował również z m.in. Billym Harperem, Billym Cobhamem, Marią Schneider, Agą Zaryan i Adamem Pierończykiem.
W 2007 roku założył swój pierwszy zespół, Grzegorz Nagórski Quartet. Z Pawłem Tomaszewskim na fortepianie, Andrzejem Święsem na kontrabasie i Łukaszem Żytą na perkusji oraz instrumentach perkusyjnych, wydał w sumie dwa albumy: „Dedication” (nagrodzony Fryderykiem 2009 za Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku) oraz „Over&Over” (2011). Ostatnia płyta artysty, „The Optimist”, to już owoc nowego projektu Nagórskiego – Grzegorz Nagórski Electric Euphonium Quartet. Materiał został w całości nagrany na eufonium. Brzmienia tego niezwykłego dętego instrumentu posłuchamy podczas 17. Wiosny Jazzowej Zakopane w kinie Sokół.

Media i sponsorzy

Poprzedni Patroni i Partnerzy Następny Patroni i Partnerzy