Logo Festiwalu
24.04-2.05.2021

Jazzowe Zakopane - 17. Wiosna Jazzowa Zakopane

Harmony Trejo

Harmony Trejo to zespół, który tworzy autorską muzykę obracającą się w kręgu muzyki kreatywnej (improwizowanej), jednocześnie odwołując się do klasycznych kanonów estetyki oraz do folkloru, który niejako jest wpisany w instrumentarium zespołu (Kontrabas, akordeon i gitara klasyczna). W ramach repertuaru, zespół sięga po aranżacje muzyki, która nie kojarzy się z etno – jak np. Aranżacje standardów jazzowych, lub na odwrót – nie kojarzących się z jazzem – np. Standardy muzyki bałkańskiej, szukając w tym własnego języka i sposobu ujęcia tak nietypowych instrumentów w jazzie. Muzyka, która powstaje pod palcami zespołu, jest raczej łagodna, a estetykę kompozycji nierzadko dyktują sentymentalne sympatie poszczególnych członków zespołu.

Przeniesienie jazzu współczesnego na grunt trio, bez instrumentu perkusyjnego, oraz przewartościowanie klasycznego użycia akordeonu i gitary doprowadzają zespół do ciekawych i osobliwych konkluzji estetycznych.

I tak oto pierwsza płyta zespołu, zatytuowana „Paradigmat” została nagrana z fortepianem – gdzie brzmienia tanga i jazzu skandynawskiego szukają wspólnego mianownika. Druga „Harmony Trejo” EP nagrana z instrumentami perkusyjnymi sięga po standardy jazzowe oraz bałkańskie, natomiast trzeci album „Gorzkie Żale” nagrana w tym roku, jest próbą przeniesienia barokowych melodii nabożeństwa Gorzkich Żali na grunt muzyki improwizowanej.

Podczas koncertu na Zakopiańskiej Wiośnie Jazzowej zespół wykona autorskie utwory i aranżacje, które znajdują się na ich trzech albumach, oraz kilka kompozycji, które czekają jeszcze na swoją oficjalną publikację.

Partner Strategiczny

Poprzedni Patroni i Partnerzy Następny Patroni i Partnerzy