Logo Festiwalu
30.04-3.05.2021

Wiosna Jazzowa Zakopane

Orchestra Dedicated – Groborz & Cronies

Wojciech Groborz
Krakowski pianista, kompozytor, aranżer i edukator jazzowy. Jego największą muzyczną miłością jest be-bop.                                                         – To, co teraz gram jest wypadkową tego, co w życiu przeżyłem, słyszałem, widziałem, grałem z innymi. Uzbierało się tego nieco. Myślę, że mam co przekazać. Czasami, tak jak to w życiu bywa, zdarza się jakiś skok na bok, ale zawsze wracam na be-bopową ścieżkę – przyznaje muzyk.
Wojciech Groborz urodził się w rodzinie z muzycznymi tradycjami – ojciec był legendą puzonu orkiestrowego, mama nauczyła go zapisu nutowego i gry na fortepianie, a stryj sztuki aranżacji. Jako dziecko, Groborz grał też na wiolonczeli i puzonie, a mnogość instrumentów sprawiła, że szybko najważniejszy stał się dla niego jazz. 14-letni chłopak zaczął lekcje pod okiem mistrzów – Tomasza Stańki i Zbigniewa Seiferta. Niedługo później, sam tworzył pierwsze zespoły, a już w 1975 roku, w wieku 19 lat, zadebiutował z własną orkiestrą na koncercie otwierającym Krakowskie Zaduszki Jazzowe.
Stańko i Seifert nie byli jedynymi mistrzami w życiu Groborza. Współpracę oraz grę w słynnej wówczas grupie Extra Ball, zaproponował młodemu muzykowi legendarny gitarzysta jazzowy, Jarek Śmietana. Od tej kolaboracji i dwumiesięcznego tourneé po USA, zaczęła się przygoda Groborza z jazzem na światowym poziomie. Wśród nauczycieli krakowskiego muzyka byli również amerykańscy pianiści: Hal Galper oraz Barry Harris. Dziś Groborz sam przekazuje wiedzę młodszym pokoleniom muzyków. Jego wychowankami są m.in . Paweł Kaczmarczyk, Joachim Mencel, Bogdan Hołownia i Kuba Stankiewicz.
Groborz przewodził formacjom tj. After Action Satisfaction, Groovin’ High Octette, Klinikum Brazilikum czy Wojciech Groborz Trio, współpracował z czołówką polskiego jazzu: śp. Januszem Muniakiem, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Henrykiem Majewskim i innymi. Dziś koncertuje m.in. z Jazz Band Ball Orchestra.

Orchestra Dedicated
Projekt, z którym pianista wystąpi na 17. Wiośnie Jazzowej Zakopane, miał swoją premierę w 2017 roku w katowickim NOSPR-ze, jeszcze jako „Wojtek Groborz – Od Tria Do Septetu”. Gorące przyjęcie ze strony śląskiej publiczności skłoniło pianistę do powtórzenia koncertu w krakowskim Jazz Clubie „U Muniaka”. Tak zrodziła się Orchestra Dedicated. Groborz tłumaczy, że nazwa to oddanie muzycznego hołdu: Januszowi Muniakowi, z którym pianista był szczególnie związany, muzyce oraz publiczności.  Panowie grają tzw. jazz środka z mocno zaakcentowanymi wpływami Dizzy’ego Gillespiego, idola Groborza, a także Duke’a Ellingtona, Theloniousa Monka i Tada Damerona. Ich muzykę charakteryzuje taneczna sekcja rytmiczna oraz mocne, akustyczne brzmienie czterech instrumentów dętych.
Grupę tworzy obecnie siedmiu muzyków:
Wojciech Groborz (piano, kompozycje)
Mateusz Wachtarczyk (trąbka)
Marcin Ślusarczyk (saksofon altowy)
Bartek Noszka (saksofon tenorowy)
Marcin Konieczkowicz (saksofon barytonowy)
Wojciech Szwugier (bas)                                                                                                                                                                                               Grzegorz Pałka (perkusja).

Media i sponsorzy

Poprzedni Patroni i Partnerzy Następny Patroni i Partnerzy