Logo Festiwalu
30.04-3.05.2021

Wiosna Jazzowa Zakopane

Grażyna Auguścik & Andrzej Jagodziński Trio

Grażyna Auguścik
Artystka totalna. Wokalistka, kompozytorka, liderka, aranżerka i producentka w jednej osobie. Na scenie od ponad czterdziestu lat.
Grażyna Auguścik zaczynała naukę śpiewu w rodzinnym Słupsku. Jako 24-letnia kobieta wygrała konkurs debiutów w Opolu, potem Festiwal Piosenki w Krakowie i Festiwal Jazzu Tradycyjnego w Iławie. Jeszcze w Polsce nagrała pierwszą płytę, „Sunrise Sunset”, a chwilę później, w 1988 roku, wyjechała na studia do Berklee College of Music w Bostonie. W Stanach Zjednoczonych nawiązała współpracę z Urszulą Dudziak i Michałem Urbaniakiem oraz artystami amerykańskiej sceny: Johnem Medeskim, Michaelem i Randym Breckerem czy Patricią Barber. Gratulacje za ukończone studia polska wokalistka otrzymała z rąk Philla Collinsa i Ala Jarreau. Na swój dom Grażyna Auguścik wybrała Chicago i tutaj, od 1994 roku, mieszka aż do dziś. Koncertuje, bierze udział w wielu jazzowych i undergroundowych projektach innych artystów, prowadzi własną wytwórnię GMARecords i fundację „Sounds and Notes”, organizuje festiwal „Chopin IN the City”. Na swoim koncie ma dziewiętnaście solowych płyt, aż jedenaście z nich wydała własnym sumptem.  Przez amerykańskie środowisko muzyczne Grażyna Auguścik jest zgodnie uznawana za jedną z najwybitniejszych artystek jazzowych na świecie. W Polsce to laureatka wielu prestiżowych
nagród, m.in . Srebrnego Medalu „Zasłużonego Kulturze Gloria Artis” (2017).

Andrzej Jagodziński
Częsty towarzysz muzyczny Grażyny Auguścik. Artysta wszechstronny: pianista, waltornista, akordeonista, kompozytor i aranżer. Kolejny muzyk, który zaczynał karierę od zdobycia Złotej Tarki na Festiwalu Jazzu Tradycyjnego w Iławie. Nie ogranicza się do jednego brzmienia, płynnie przechodzi od stylu do stylu, dlatego jest chętnie zapraszany do różnych projektów. Andrzej Jagodziński grał z elitą polskiego jazzu, m.in . z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Old Timers, String Connection oraz śp. Januszem Muniakiem i Jarkiem Śmietaną. Koncertował i koncertuje na całym świecie, m.in . na Jazz Yatra w Bombaju, Jazz in Europe-Paris, Edinburgh Art Festivalu, Ankara Music Festivalu czy Istanbul International Festivalu. Trio nazwane własnym nazwiskiem założył w 1993 roku. Grupa zasłynęła autorską aranżacją utworów Fryderyka Chopina – albumy „Chopin”, „Chopin Once More”, „Les Brillantes” i „Sonata b-moll” odniosły wielki, zarówno artystyczny, jak i komercyjny sukces.  Od ponad dwudziestu lat Jagodziński zajmuje się działalnością pedagogiczną. Artysta prowadzi klasę fortepianu, zespoły jazzowe oraz wykłada improwizację jazzową na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych przy ulicy Bednarskiej w Warszawie. W 2005 roku, jako jedyny Polak, zasiadał w jury I Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Moskwie.

Media i sponsorzy

Poprzedni Patroni i Partnerzy Następny Patroni i Partnerzy