Logo Festiwalu
24 grudnia 2021 - 2 lutego 2022

Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych “Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył...”

Zespół „Harni”

Zespół Harni to grupa przyjaciół, którzy w 2005 roku rozpoczęli swoją muzyczną przygodę od pracy nad oprawą Triduum Paschalnego podczas Świąt Wielkiej Nocy. Początkowo zespół liczył kilka osób, ale z czasem do grupy dołączały nowe śpiewaczki i nowi muzycy. Każdy z nich wnosił do zespołu swoje pomysły i nowe inspiracje, wiec dotychczasowy repertuar, składający się głównie z pieśni chóralnych i nut góralskich, ubogacony został melodiami ludowymi z różnych stron Karpat. Obecnie z zespołem  współpracuje uzdolniony skrzypek ze Słowacji – Marek Konček, który zajmuje się również profesjonalnym aranżowaniem utworów wykonywanych przez zespół.

Latem 2016 roku Harni wzięli udział w Polsko- Słowackim projekcie, nagrali karpacką wersję Hymnu z okazji Światowych Dni Młodzieży,  a zimą 2016 roku,
w efekcie współpracy z Urzędem Miasta Zakopane i przy finansowym wsparciu Burmistrza Miasta Zakopane, Harni nagrali muzykę i teledysk do „Kolyndy Juhaskiej”.

Skład instrumentalny zespołu to: skrzypce, altówka, akordeon, cymbały węgierskie i kontrabas, ale podczas koncertów Harni sięgają także po oryginalne instrumenty góralskie, takie jak: różnego rodzaju pasterskie piszczałki, basy podhalańskie.

Harnych można zobaczyć i posłuchać podczas różnych imprez kulturalnych na terenie Podhala. Zespół swoją muzyką stara się pielęgnować rodzimą tradycję, czerpiąc inspiracje z muzyki całego Łuku Karpat.