Logo Festiwalu
24 grudnia 2021 - 2 lutego 2022

Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych “Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył...”

Uczniowie Zespołu Państwowych Szkół Artystycznych z Zakopanego

Zespół Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem tworzą wspólnie dwie szkoły. Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Mieczysława Karłowicza z filią w Poroninie, obchodząca aktualnie Jubileusz 75-lecia swego istnienia, oraz Państwowa Ogólnokształcąca Szkoła Artystyczna, która w 2022 roku będzie obchodzić 30-lecie swojego założenia.
Głównym kierunkiem działalności szkoły muzycznej jest nauczanie gry na instrumentach, kształcenie z zakresu teorii muzyki oraz profesjonalne przygotowanie uczniów do dalszej edukacji muzycznej na poziomie szkoły II stopnia.
Szkoła artystyczna jest szkołą 8-letnią, realizującą program w zakresie szkoły podstawowej, program szkoły muzycznej oraz dodatkowe przedmioty takie jak: plastyka z wiedzą o sztuce, literatura, dziennikarstwo, taniec, teatr, filmoznawstwo, wiedza o regionie.
Obydwie szkoły ukończyło około półtora tysiąca absolwentów, wielu z nich zdecydowało się na studia w kierunku artystycznym, prowadząc działalność artystyczną, a także odgrywając istotna rolę w kultywowaniu i rozwoju regionalnej kultury Podhala. Inni powrócili do Zakopanego i  prowadzą działalność pedagogiczną, także kształcąc przyszłe pokolenia muzyków.
Organem prowadzącym Zespół Państwowych Szkół Artystycznych w Zakopanem jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Szkoła na stałe wpisała się w życie kulturalne miasta poprzez liczne koncerty w wykonaniu uczniów, a także nauczycieli. Szczególną rolę w jej działalności odgrywają zespoły wokalne oraz instrumentalne.
Tradycyjnie w okresie Świat Bożego Narodzenia, zespoły muzyczne uczniów obu szkół występują z programem Kolęd i Pastorałek. W Świątecznym Koncercie 15 stycznia 2022 r.  wystąpią zespoły prowadzone przez nauczycieli naszej szkoły: panią Katarzynę Cukier, panią Marię Czubernat-Gródek, panią Mirosławę Lubowicz, pana Krzysztofa Leksyckiego oraz pana Stanisława Lubowicza.
W programie koncertu znajdą się kolędy, a także staropolskie i góralskie pastorałki.