Logo Festiwalu
24 grudnia 2021 - 2 lutego 2022

Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych “Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył...”

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” powstał w 1948 roku. Jego założycielem był Tadeusz Sygietyński, polski kompozytor i dyrygent. Z jego wielkiego zamiłowania do narodowej kultury polskiej w jej regionalnych odmianach narodziło się „Mazowsze”, zespół, który na zawsze zmienił polską scenę muzyczną i zmienia ją po dziś dzień. Wraz z Tadeuszem Sygietyńskim zespół od podstaw budowała jego żona Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka polskiej sceny międzywojennej. Oboje zrezygnowali ze swojego artystycznego życia i poświęcili się swojej pasji – ocalaniu od zapomnienia muzyki, pieśni i tańców polskich wsi i miasteczek. Jako stali bywalcy scen doskonale zdawali sobie sprawę, że dzieło aby trafiło do odbiorcy, musi być zrozumiałe dla każdego. Dlatego „Mazowsze” stało się czymś na kształt teatru, gdzie w sposób przystępny i zrozumiały prezentuje się polski folklor, w jego wystylizowanej wersji.

O tym, że udało im się trafić w gusta polskich i zagranicznych odbiorców świadczy fakt, że „Mazowsze” przetrwało do dzisiaj. Nie tylko przetrwało, ale rozwija się, sięga po nowy repertuar i cieszy publiczność wszędzie tam, gdzie się pojawia. Jest najstarszym, a jednocześnie bardzo młodym zespołem. Miejscem gdzie młodzi, dobrze wykształceni i gruntownie przygotowani muzycy, śpiewacy i tancerze przeżywają swoją przygodę życia. Repertuar „Mazowsza” stale się powiększa i jest odpowiedzią na zapotrzebowanie publiczności, która chce oglądać artystów zespołu w coraz to nowszych realizacjach. Dlatego „Mazowsze” oprócz pieśni ludowych, patriotycznych, kolęd i pastorałek, sięga po muzykę sakralną, dzieła światowej klasy kompozytorów, oraz muzykę symfoniczną. W ramach swojej edukacyjnej działalności prezentuje spektakle opowiadające o polskich zwyczajach, tańcach narodowych, czy wybitnych kompozytorach, którzy w swym twórczym procesie inspirowali się kulturą ludową.

Za zasługi na polu polskiej kultury „Mazowsze” zyskało sobie miano Ambasadora Kultury Polskiej, a Jerzy Waldorff, znakomity krytyk muzyczny nazwał zespół „Perłą w koronie Rzeczypospolitej”.

 

Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” zaprasza wszystkich w podróż, w której przewodnikiem będzie kolęda. W koncercie usłyszymy najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, ale również pieśni bożonarodzeniowe z różnych stron świata, które znalazły się na najnowszej płycie „Mazowsza”. Odwiedzimy daleką Islandię, spowitą śniegiem Norwegię, tradycyjną Rosję i Ukrainę, radosne Stany Zjednoczone i bliskie nam Austrię, Francję czy Niemcy.

Święta Bożego Narodzenia i cały okres świąteczny to czas kolędowania. „Mazowsze” od ponad 73 lat niesie kolędy do polskich domów, kościołów i wszędzie tam, gdzie są one śpiewane. Wyróżniają je spośród innych z pewnością ciekawe aranżacje, które z jednej strony zachwycają bogatą instrumentalizacją, a z drugiej prostotą linii melodycznej, sprawiając, że każdy kto słucha kolęd „Mazowsza”, może je bez problemu zaśpiewać z zespołem. Najprawdopodobniej właśnie to sprawiło, że kolędy „Mazowsza” od lat obecne są w polskich domach i towarzyszą rodzinom przy wigilijnym stole.