Logo Festiwalu
24 grudnia 2020 - 2 lutego 2021

Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych “Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył...”

Hanka Rybka

HANKA RYBKA

Wszechstronna wokalistka, urodziła się i wychowała w rodzinie pielęgnującej tradycję i obyczaje ludowe, dla której muzyka była i jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia.

Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie śpiewu solowego.

Dwukrotnie brała udział w warsztatach wokalnych w Letniej Akademii Mozartowskiej w Salzburgu.

Wystąpiła na wielu festiwalach folkowych w kraju i poza jego granicami. Jest laureatką  wielu konkursów muzyki  etno/folk: w tym V Konkursu  Folkowego Polskiego Radia ”Nowa Tradycja” pod przewodnictwem Czesława Niemena – trzecia nagroda przez TV Polonia.

W czerwcu 2002 roku Hanka Rybka reprezentowała Polskę na 25. Festiwalu Folkowym Europejskiej Unii Radiowej w Puli w Chorwacji.

Nagrała płytę zatytułowaną ” I to, i to”. Album ten został doceniony przez słuchaczy oraz środowisko muzyczne, czego dowodem była nominacja do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk 2004” w kategorii etno/folk.

Koncertowała z kameralną orkiestrą “Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna” pod dyrekcją Agnieszki Kreiner.

W maju 2006 roku Hanka Rybka wzięła udział w dużym projekcie realizowanym dla Polonii Amerykańskiej w Chicago z udziałem The Paderewski  Symphony  Orchestra.

W 2007 roku została zaproszona do projektu przygotowanego przez legendarnego amerykańskiego jazzmena Bennie Maupin’a. Efektem ich wspólnej pracy jest płyta „Early Reflections” wydana w kwietniu 2008 roku na rynku amerykańskim. Płyta zawiera m.in. wariacje jazzowe inspirowane muzyką Szymanowskiego i Podhalan. Płyta i wokalizy Hanki zebrały świetne recenzje.

Koncerty promujące płytę odbyły na w znanych, prestiżowych scenach świata, takich jak: Catalina Jazz Club- Hollywood, Jazz Standard Nowy York, Blue Note Mediolan, Jazz Club Ferrara we Włoszech,  niecji (Paryż), Szwajcarii (Genewa) oraz Polsce (Zakopane, Kalisz, Kraków).

W 2012 została zaproszona przez Petera Weissa do nowego niemiecko-polsko-portugalskiego projektu muzycznego: Jazzpool CRW – CANTUS. Trasa koncertowa odbyła się po Niemczech i Portugalii. Rok 2013 przyniósł kolejne koncerty z udziałem tych muzyków.

W 2017 roku przyznano przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Okolicznościowej Nagrody za wieloletnią działalność na niwie kultury i promowania Podhala W 2019 Hanka Rybka wraz z zespołem otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej Brązowy Medal “Zasłużony Kulturze GLORIA  ARTIS”.

W 2019 Hanka Rybka jako Anna Chowaniec-Stasińska została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Patroni i partnerzy

Poprzedni Patroni i Partnerzy Następny Patroni i Partnerzy