Logo Festiwalu
24 grudnia 2021 - 2 lutego 2022

Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych “Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył...”

Piękne kolędy w wykonaniu Turlików

W czwartek wieczorem, 6 stycznia, w Kościele Ojców Jezuitów pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbył się piękny koncert Podhalańskiego Stowarzyszenia Śpiewaczego „Turliki”. Zespół młodzieżowo dziecięcy, rozpoczął tym samym obchody 25-lecia swojego istnienia.

Debiut chóru miał miejsce w roku 1997, w Zakopanem, podczas wizyty św. Jana Pawła II na Podhalu.  Zaśpiewał wówczas pieśń „Syćka se Wom zycom”, która od tego czasu często towarzyszyła spotkaniom papieża z Polakami. To właśnie śpiewające wówczas dziewczęta dały początek wielopokoleniowej tradycji – dziś występują one razem ze swoimi córkami.

Chór wykonuje utwory z zakresu muzyki chóralnej, muzykę rozrywkową oraz utwory regionalne. Na koncercie, który odbył się w ramach XIII Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze, ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył”, „Turliki” zaprezentowały tradycyjne, polskie pastorałki, ale również kolędy zagraniczne, którze uczestniczki przygotowywały w związku z licznymi wyjazdami, m.in. do Stanów Zjednoczonych. Można było usłyszeć takie utwory, jak „White Christmas”, „Adeste Fideles”, a także pieśni katalońskie czy ukraińskie. Wszystko to w pięknie opracowanej muzycznej oprawie pod dyrekcją Ewy Sterczyńskiej, która prowadzi „Turliki” od początku ich istnienia.

 

Foto: Regina Korczak-Watycha