Logo Festiwalu
24 grudnia 2021 - 2 lutego 2022

Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych “Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył...”

Kolędy Mazowsza zachwyciły Podhale

W niedzielę, 9 stycznia, przebywający w Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy usłyszeli przepiękne, tradycyjne, polskie kolędy. O wspaniałe wykonanie oraz niezapomnianą oprawę muzyczną zadbał Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego.

„Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Choć nazwa zespołu pochodzi od centralnego regionu Polski, to repertuar śpiewanych pieśni rozszerzył się szybko o folklor innych regionów – dziś opracowania sceniczne zespołu dotyczą 42 z nich.

Koncert odbył się w ramach XIII edycji Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych „Dobrze, ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył”, organizowanym co roku w zakopiańskich kościołach.  Był również prezentacją nowej płyty z kolędami zespołu „Cantique de Noël”, która ukazała się jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Charakterystyczne dla „Mazowsza” wykonanie tradycyjnych świątecznych pieśni i pastorałek zachwyciło widzów. Zespół wprowadził oglądających w wyjątkowy nastrój, choć największe wrażenie wywarli soliści: Maria Babicz, Łukasz Karauda oraz Andrei Baravik.

Cały występ zarejestrowany został przez Telewizję Polską. Koncert można obejrzeć 16 stycznia 2022 roku o godzinie 19.15 w TVP Kraków oraz 23 stycznia 2022 roku w TVP 3.

 

Foto: Agata Pacelt-Mikler