Logo Festiwalu
24 grudnia 2020 - 2 lutego 2021

Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych “Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył...”

Wieczór kolędowy w Sanktuarium Najświętszej Rodziny

Wieczorem w Święto Trzech Króli w Sanktuarium Najświętszej Rodziny przy Krupówkach wystąpiła Hanka Rybka z zespołem.

 

Wszechstronna wokalistka, urodziła się i wychowała w rodzinie pielęgnującej tradycję i obyczaje ludowe, dla której muzyka była i jest naturalnym dopełnieniem codziennego życia.  Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie śpiewu solowego. Dwukrotnie brała udział w warsztatach wokalnych w Letniej Akademii Mozartowskiej w Salzburgu. Wystąpiła na wielu festiwalach folkowych w kraju i poza jego granicami. Jest laureatką  wielu konkursów muzyki  etno/folk: w tym V Konkursu  Folkowego Polskiego Radia ”Nowa Tradycja” pod przewodnictwem Czesława Niemena – trzecia nagroda przez TV Polonia. W czerwcu 2002 roku Hanka Rybka reprezentowała Polskę na 25. Festiwalu Folkowym Europejskiej Unii Radiowej w Puli w Chorwacji. Nagrała płytę zatytułowaną ” I to, i to”. Album ten został doceniony przez słuchaczy oraz środowisko muzyczne, czego dowodem była nominacja do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego „Fryderyk 2004” w kategorii etno/folk. Koncertowała z kameralną orkiestrą “Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna” pod dyrekcją Agnieszki Kreiner.

W maju 2006 roku Hanka Rybka wzięła udział w dużym projekcie realizowanym dla Polonii Amerykańskiej w Chicago z udziałem The Paderewski  Symphony  Orchestra.

W 2007 roku została zaproszona do projektu przygotowanego przez legendarnego amerykańskiego jazzmena Bennie Maupin’a. Efektem ich wspólnej pracy jest płyta „Early Reflections” wydana w kwietniu 2008 roku na rynku amerykańskim. Płyta zawiera m.in. wariacje jazzowe inspirowane muzyką Szymanowskiego i Podhalan. Płyta i wokalizy Hanki zebrały świetne recenzje.

Koncerty promujące płytę odbyły na w znanych, prestiżowych scenach świata, takich jak: Catalina Jazz Club- Hollywood, Jazz Standard Nowy York, Blue Note Mediolan, Jazz Club Ferrara we Włoszech,  niecji (Paryż), Szwajcarii (Genewa) oraz Polsce (Zakopane, Kalisz, Kraków).

W 2012 została zaproszona przez Petera Weissa do nowego niemiecko-polsko-portugalskiego projektu muzycznego: Jazzpool CRW – CANTUS. Trasa koncertowa odbyła się po Niemczech i Portugalii. Rok 2013 przyniósł kolejne koncerty z udziałem tych muzyków.

W 2017 roku przyznano przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Okolicznościowej Nagrody za wieloletnią działalność na niwie kultury i promowania Podhala W 2019 Hanka Rybka wraz z zespołem otrzymała z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej Brązowy Medal “Zasłużony Kulturze GLORIA  ARTIS”.

W 2019 Hanka Rybka jako Anna Chowaniec-Stasińska została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Skład Zespołu:

Andrzej Jarząbek
Paweł Trebunia – Tutka
Robert Czech
Leszek Szczerba

oraz dzieci w składzie:

Chowaniec Józek
Chowaniec – Rybka Andrzej
Chowaniec – Rybka Stasiu
Czech Jasiek
Czech Michał
Dorula – Pyrnicka Wiktoria
Dorula – Pyrnicka Antek
Dorula – Pyrnicka Karolina
Dorula – Pyrnicka Hania
Franosz Maciej
Gocał Kuba
Gocał Jasiek
Gocał Hania
Haładyna Bartek
Haładyna Andrzej
Haładyna Marysia
Jarząbek Hania
Polak Zosia
Polak Stasiu
Różak Bartosz
Różak Kuba
Różak Tymoteusz
Stasińska Hania

 

 

 

 

Patroni i partnerzy

Poprzedni Patroni i Partnerzy Następny Patroni i Partnerzy