Logo Festiwalu
24 grudnia 2020 - 2 lutego 2021

Festiwal Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych “Dobrze ześ sie Jezu pod Giewontem zrodziył...”

Kolędy u Salwatorianów

Dwie niezwykle utalentowane zakopianki, Anna Gąsienica -Byrcyn z zespołem i Hanka Wójciak z Kapelą, zaczarowały słuchaczy Festiwalu Kolęd, Pastorałek i Pieśni Bożonarodzeniowych w miniony weekend.

Anna Gąsienica -Byrcyn wystąpiła w kameralnym wnętrzu Kaplicy Najświętszej Marii Panny Matki Zbawiciela, zaś Kapela Hanki Wójciak kolędy i pastorałki zaaranżowane na etniczną nutę zaśpiewała w klimatycznych progach Kościoła Najświętszej Marii Panny Królowej Świata.

Ania Gąsienica-Byrcyn, ma 21 lat i w tym roku wzięła udział w największym muzycznym show w Polsce w The Voice Of Poland, dotarła tam aż do finału, w programie zadebiutował  również jej nowy singiel ,,Nocą”.  Urodziła się w Toronto w Kanadzie, ale pochodzi z tradycyjnej rodziny góralskiej z Zakopanego. W wieku czterech lat, wraz z całą rodziną wróciła do Polski do Zakopanego. W wieku 6 lat rodzice zdecydowali o zapisaniu jej do Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem na instrument skrzypce i tam ukończyła pierwszy stopień szkoły muzycznej. Dalsze kształcenie muzyczne  kontynuowała w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Krakowie. W liceum otworzyła się na śpiew, i finalnie ukierunkowała się na jazz i estradę, i w tych gatunkach się odnalazła. Wtedy też stwierdziła, że chce przygotować się do egzaminu wstępnego w Katowicach na kierunek Jazz i Muzyka Estradowa w specjalności wokalistyka jazzowa. Udało się jej dostać na wymarzoną Akademię Muzyczną i tam kształci swój wokal do dziś. Obecnie jest na trzecim roku licencjatu w klasie Mietka Szcześniaka i swoją przyszłość wiąże ze śpiewem.

Skład zespołu:
Maciej Sitkowski – gitara basowa
Robert Agaciński – instrumenty perkusyjne
Paweł Gwóźdź – fortepian
Kiril Levchuk – saksofon i flet

 

 

Kapela Hanki Wójciak – zespół powstały w Krakowie, grający muzykę z pogranicza world music i folku, założony przez wokalistkę i autorkę piosenek – Hankę Wójciak rodem z Zakopanego. W muzyce zespołu słychać echa muzyki orientalnej i celtyckiej, polskie motywy ludowe, połamane rytmy, wokalną improwizację w rejestrze gwizdkowym. Prostota i powtarzalność motywów przeplata się tutaj z improwizacją, spokój z dzikością, radość ze smutkiem. To muzyka w swym założeniu bliska ziemi, ludyczna, taneczna i transowa zarazem. Teksty Hanki Wójciak opisują współczesny świat, ale zawarte w nich archaizmy, słowa zaczerpnięte
z góralskiej gwary przydają piosenkom baśniowości i ludowości. Zespół nagrał dwie autorskie płyty: Znachorka (2014) oraz Zasłona (2017). Oprócz własnych utworów zespół ma w repertuarze kolędy i pastorałki zaaranżowane na etniczną nutę.

Skład Kapeli:
Hanka Wójciak – śpiew
Jacek Długosz – gitara
Tomek Czaderski – instrumenty perkusyjne
Mateusz Frankiewicz – kontrabas
Tomek Pawlak – skrzypce
Jakub Piechnik – mandola

 

 

Patroni i partnerzy

Poprzedni Patroni i Partnerzy Następny Patroni i Partnerzy