Logo Festiwalu
14 - 17 października 2021

Festiwal „Inspirowane górami..."
im. Ewy i Macieja Berbeków

Grzegorz Turnau

Grzegorz TURNAU – piosenkarz, kompozytor, pianista. Ze swoim zespołem występuje od ponad 30 lat. Wydał 16 albumów z własnym repertuarem i 3 płyty
będące interpretacją utworów innych artystów. Gościnnie brał udział w wielu projektach fonograficznych i koncertowych, współpracując z licznymi solistami,
instrumentalistami i orkiestrami. Debiutował na XX Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie (1984) utworem „Znów wędrujemy” (do wiersza K.K. Baczyńskiego), gdzie zdobył pierwszą nagrodę. Zaproszony przez Piotra Skrzyneckiego do Piwnicy pod Baranami, występował tam 13 lat. Brał także gościnny udział w wielu projektach, z których najważniejsze to: Nieszpory Ludźmierskie (1992) i Droga, życie, miłość (2000) J.K. Pawluśkiewicza i L.A. Moczulskiego. Artysta otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia: Złoty Krzyż Zasługi, Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis, Honorowe Obywatelstwo Miasta Inowrocławia, 9 Fryderyków (nagród Polskiej Akademii Fonograficznej), 2 Wiktory (nagrody TVP), Grand Prix Festiwalu Opole, Mateusz (nagroda radiowej Trójki), 2 Superjedynki. Grzegorz Turnau jest także autorem muzyki teatralnej i filmowej. Jego występy (do tej pory ok. 2000) cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem słuchaczy ceniących oryginalną i kunsztowną formę estradową.

Koncert Grzegorz Turnau LIVe, który odbędzie się 17 października w Teatrze Witkiewicza będzie pięknym zakończeniem Festiwalu.

Na scenie razem z Grzegorzem Turnauem staną:

Leszek Szczerba – saksofony

Robert Kubiszyn – gitara basowa

Cezary Konrad – perkusja

Towarzyszący Grzegorzowi artyści to jego stali współpracownicy, ale również znani i cenieni muzycy jazzowi, świetni instrumentaliści i autorzy wielu własnych przedsięwzięć artystycznych. W tym składzie prowadzą z wokalem i fortepianem lidera pełnoprawny muzyczny dialog, uwidaczniający ich własne muzyczne osobowości. Perkusja Konrada, bas Kubiszyna czy wirtuozerskie solówki Szczerby to nieodzowne muzyczne składniki wykonywanych na koncercie, a znanych z innych aranżacji, utworów. Wprowadzają one element świeżości i nowości. Warto zwrócić tu także uwagę na nową rolę Grzegorza Turnaua jako improwizującego pianisty.