Logo Festiwalu
12-20 sierpnia 2021

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Znamy wyniki festiwalowych zmagań

W piątkowe przedpołudnie w ogrodzie Centrum Kultury Rodzimej willa Czerwony Dwór odbyła się konferencja prasowa, na której przewodnicząca Jury Festiwalu dr Bożena Lewandowska ogłosiła wyniki konkursowych zmagań.

W konferencji wzięła udział Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica, która złożyła na ręce Dyrektor Festiwalu Joanny Staszak podziękowania dla  wszystkich osób zaangażowanych w organizację wydarzenia. Był to także czas na podsumowanie i podziękowanie wszystkim partnerom i patronom medialnym, które w imieniu organizatorów przekazała Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher.

– Dziękuję, że byliście z nami. To był wyjątkowy tydzień – radosny, kolorowy, pełen śpiewu i tańca. Chciałabym, żeby całe nasze życie tak wyglądało. Bardzo dziękuję za te wyjątkowe wspólne chwile i zapraszam ponownie do Zakopanego  – powiedziała wiceburmistrz.

– Pracowaliśmy bardzo ciężko, ale była to dla nas ogromna przyjemność. Szczególnie dziękuję całemu jury, które musiało podjąć ten trud i wydać werdykt, a przecież wszystkie zespoły przepięknie zaprezentowały się na naszym Festiwalu – dołączyła się do podziękowań Dyrektor Joanna Staszak.

Wszyscy zgromadzeni, zarówno dziennikarze, jaki i przedstawiciele zespołów, najbardziej oczekiwali na moment ogłoszenia wyników. W 52. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich udział wzięło 12 zespołów, w tym 8 zagranicznych i 4  polskie.

Przewodnicząca dr Bożena Lewandowska poinformowała, że po wnikliwej analizie prezentowanych programów Jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

 

ZŁOTE CIUPAGI:

Wraz z nagrodą pieniężną w wysokości 8.000PLN

KATEGORIA I:

Zespół Regionalny „Istebna” z Istebnej (Polska)

KATEGORIA II:

Zespół „Cununa Apusenilor” (Rumunia)

KATEGORIA III:

Zespół „Prnjavor” (Serbia)

 

SREBRNE CIUPAGI:

KATEGORIA I:

Zespół „Dyado Dragoi” (Bułgaria)

KATEGORIA II:

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy” z Nowego Sącza (Polska)

KATEGORIA III:

Anatolian Folklor Foundation (Turcja)

 

BRĄZOWE CIUPAGI:

 KATEGORIA I:

Zespół Regionalny im. Jana Jędrola „Regle” z Poronina (Polska)

oraz

Zespół Regionalny „Zbyrcok” z Juszczyna (Polska)

KATEGORIA II:

Zespół „Koco Racin”(Republika Macedonii Północnej)

 KATEGORIA III:

Nie przyznano

 

WYRÓŻNIENIA REGULAMINOWE W POSTACI PARZENICY GÓRALSKIEJ

Jury przyznało:

Zespołowi Piva z Czarnogóry

– za kunsztowne przedstawienie archaicznych form tradycji i kultury słowno-muzycznej.

Zespołowi Tysmenychanka z Ukrainy

– za żywiołową prezentację folkloru tanecznego i bogate stroje.

Zespołowi Triscele z Włoch

– za naturalną ekspresję i spontaniczność w zakresie muzyki i tańca.

 Jury przyznało również honorową nagrodę im. Jeana Roche’a zespołowi Piva z Czarnogóry, za wierne odtworzenie obrzędów, ich mistycznego znaczenia oraz archaiczny śpiew.

 

Ponadto Jury przyznało nagrodę im. Prof. Romana Reinfussa, której inicjatorem jest Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, w postaci statuetki ŻELAZNEGO KOHUTA oraz nagrody pieniężnej w wysokości 3000 zł, dedykowanej zespołowi polskiemu, występującemu w kategorii I, za autentyzm i wierność tradycji, oraz prezentację obrzędów i zwyczajów w formie autentycznej. Nagroda trafia w tym roku do zespołu „Regle” z Poronina.

 

Po raz pierwszy w tym roku przyznana została również nagroda w wysokości 6000 zł, ufundowana przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, która adresowana jest do polskiego zespołu i przyznawana za wierność tradycji i jej międzypokoleniowy przekaz. Nagroda trafia do zespołu „Zbyrcok” z Juszczyna, który w przygotowanym programie prezentował się w wielopokoleniowym, rodzinnym składzie.

– Gratulujemy występów wszystkim zespołom i dziękujemy za wzruszenia, którymi nas obdarzyły poprzez swój taniec i śpiew. Jesteśmy pełni podziwu i uznania dla zespołów za to, że mimo tak trudnej sytuacji pandemicznej, przygotowane zostały piękne programy, za to, że podjęły wysiłek i pokonały wiele trudności, by do nas przyjechać i pokazać się na scenie przed zakopiańską publicznością.

Jak zawsze na końcu festiwalu przychodzi moment na krótką refleksję. Dostrzegamy zmianę pokoleniową w zespołach. Coraz mniej jest starszych wykonawców, także takich, którzy wiedzę o otaczającej rzeczywistości nabywali poprzez uczestnictwo w tradycyjnej kulturze – kulturze, w której się wychowali i żyli. Zastępują ich, i taka jest kolej rzeczy, ludzie młodzi, którym najwyraźniej bliskie są dawne tradycje i wartości, podobnie jak towarzyszącej wydarzeniom festiwalowym zakopiańskiej publiczności. To napawa optymizmem.

Jesteśmy wdzięczni władzom Zakopanego za odważną decyzję organizacji w czasach pandemii tak ogromnego przedsięwzięcia, jakim jest Festiwal, i dążność do zagwarantowania w tych warunkach bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom. Dziękujemy wszystkim pracownikom, bez wysiłku których Festiwal nie mógłby się odbyć. Mam nadzieję, że za rok znów spotkamy się w tym pięknym miejscu pod Giewontem, w poczuciu, że stanowimy jedną, wielką, góralską rodzinę, której bliskie są takie wartości jak przyjaźń, tolerancja i szacunek dla różnorodności – podkreśliło w protokole Jury.

Jury pracowało w składzie:

Przewodnicząca

dr Bożena Lewandowska  (Polska)

Członkowie:

mgr Miklós Braun (Węgry)

mgr Jozef  Burić  (Słowacja)

mgr Elżbieta Chodurska (Polska)

dr Marius Ursu  (Rumunia)

dr Evgenia Grancharova  (Bułgaria)

doc.  Bülent Kurtişoğlu  (Turcja)

mgr Didier Bernard (Francja)

mgr Juan Luis Unzurrunzaga ( Hiszpania)

mgr Halina Maciata Lasak ( Polska)

Sekretarz  Jury Ewa Piszczek

Ciupagi ufundowane zostały przez MINISTRA KULTURY, DZIEDZICTWA NARODOWEGO I SPORTU.