Logo Festiwalu
12-20 sierpnia 2021

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Koncert Mali Górale

Laureaci XII Festiwalu Zespołów Góralskich Złote Kierpce wystąpią w trakcie tegorocznego 52 MFFZG na scenie festiwalowej na Dolnej Równi Krupowej w wiosce festiwalowej. Koncert Mali Górale odbędzie się 14 sierpni. Na scenie zobaczymy: 

  1. zespół dziecięcy „Zawaternik” z Leśnicy Gronia zdobywcę statuetki ZŁOTE KIERPCE. Zespół powstał w 1983 roku przy Szkole Podstawowej w Leśnicy. Założycielem i kierownikiem zespołu jest Maria Dudek. Nazwa „Zawaternik” oznacza wiecznie tlący się w palenisku kawałek drewna, z którego dawniej rozdmuchiwano watrę. Zespół prezentuje autentyczny śpiew, taniec, i muzykę górali podhalańskich. Kultywuje rodzimą tradycję, odkrywając piękno swojego regionu poprzez gwarę, taniec, śpiew, dawne zwyczaje i zabawy dziecięce.
  2. zespół dziecięcy „Mali Maniowianie” z Maniów zdobywcę statuetki SREBRNE KIERPCE. To zespół regionalny, który powstał w 1994 roku z inicjatywy ówczesnego wójta gminy Czorsztyn Stanisława Wojtaszka. Pierwszymi instruktorami zespołu zostali znani na Podhalu działacze Związku Podhalan Maria i Józef Staszel z Nowego Targu. Zespół przyjął nazwę „Mali Maniowanie”, a za patrona obrał sobie zmarłego w 1992 roku długoletniego proboszcza parafii Maniowy śp. ks. Antoniego Siudę. Zespół w swojej 27 letniej działalności ma opracowanych wiele programów i scenek obyczajowych m.in. Jasełka Góralskie, Kolędnicy, Konkurs Jodła Góralskiego, Hałdamas, Polywacka itd. Obecnie zespół prowadzi Katarzyna Dobrzyńska.
  3. zespół młodzieżowy „Mali Śwarni” z Nowego Targu zdobywcę statuetki SREBRNE KIERPCE. Zespół powstał w 1983 roku z inicjatywy Marii i Józefa Staszlów, którzy prowadzili zespół nieprzerwanie od 2013 rok. Obecnie instruktorem jest ich wychowanka Bernadeta Szumal i Robert Rzepka. Zespół bierze udział w licznych krajowych i międzynarodowych festiwalach. Nagrywa również kolędy wraz z teledyskiem.
  4. zespół młodzieżowy „Maniowianie” z Maniów zdobywcę statuetki BRĄZOWE KIERPCE. To grupa młodzieżowa, która powstała w 2019 roku po jubileuszu 25 lecia zespołu „Mali Maniowianie”. Młodzież, która wyrosła z zespołu dziecięcego postanowiła spotykać się nadal i kontynuować działalność krzewienia tradycji. Przez te dwa lata członkowie brali udział w konkursach recytatorskich „Góralskie serce”, jak i w konkursie tańca podczas „Karnawału Góralskiego” w konkursie „Nuta Dunajca”. Instruktorem zespołu jest Katarzyna Dobrzyńska.