Logo Festiwalu
12-20 sierpnia 2021

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem

Jubileuszowy 50. Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej AD 2021

Jubileuszowy 50. Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej AD 2021

Burmistrz Miasta Zakopane ogłasza kolejną, jubileuszową edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej. Konkurs jest imprezą towarzyszącą Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Uczestniczyć w nim mogą wszyscy piszący w języku literackim lub w gwarze góralskiej.

Termin nadsyłania utworów upływa 1 czerwca 2021 roku. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w czasie Uroczystych Posiadów Pisarzy Podhalańskich rozpoczynających 52. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w sierpniu br. w Zakopanem.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi warunkami uczestnictwa zawartymi w Regulaminie.

Zał. Nr 1 Staich

Tadeusz Staich (1913-1987) był postacią niezwykle zasłużoną dla kultury podhalańskiej. Był pisarzem, dziennikarzem, działaczem i honorowym członkiem Związku Podhalan, a także działaczem PTT i PTTK, przewodnikiem tatrzańskim i redaktorem naczelnym „Życia Zakopiańskiego”. Urodził się na ziemi krakowskiej, ale to właśnie Podhale wybrał na swoją małą ojczyznę. W Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej prowadził „Studium Słowa”, w latach 70-tych był prezesem zakopiańskiego Klubu Literackiego. Został laureatem pierwszej nagrody literackiej Zakopanego za publikację „Drogami skalnej ziemi”, której współautorką była Hanna Pieńkowska. Uchodził za niekwestionowany autorytet w dziedzinie obyczajów i gwary góralskiej. W 1972 r. jako prezes Zakopiańskiego Klubu Literackiego był inicjatorem konkursu literackiego na wiersz o tematyce górskiej, któremu z czasem nadano jego imię.

Zdjęcie udostępnione przez Panią Zofię Staich.

 

https://bip.zakopane.eu/zarzadzenie-nr-13-2021#cnt

Poprzedni Patroni i Partnerzy Następny Patroni i Partnerzy