Logo Festiwalu
16-22 sierpnia 2020

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Górale świata sercem w Zakopanem

W sierpniu 2020 roku zaplanowana została edycja specjalna Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich „Górale świata sercem w Zakopanem”, która będzie preludium 52. Festiwalu przełożonego na rok 2021. Ze względu na wyjątkową sytuację pandemii dotychczasowa formuła tego wydarzenia nie jest możliwa do realizacji, jednak góralski folklor będzie nam towarzyszyć, a górale z różnych stron świata stworzą wraz z nami e-festiwal. Ta wyjątkowa edycja poświęcona zostanie góralskim kulinariom, a temat ten pozostanie z nami także w kolejnym roku.

W ramach tegorocznej edycji – preludium 52 MFFZG chcielibyśmy Państwu zaprezentować kilka ekspozycji związanych z wydarzeniem.

Wystawy „Wtopieni w krajobraz. Zakopiańscy Twórcy Ludowi” oraz „Portrety Zakopiańskich Twórców Ludowych w obiektywie Adama Brzozy” będą towarzyszyć przygotowanej przez Miasto Zakopane publikacji poświęconej osobom tworzącym w Zakopanem. Będą to malarze na szkle, literaci, rzeźbiarze, hafciarki, kowale, osoby tkające i wykonujące ubrania góralskie a także parające się wyrobem wozów konnych. Na obydwie wystawy zapraszamy do Centrum Kultury Rodzimej- willa Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27.

Zapraszamy Państwa również na spotkanie z Twórcami Ludowymi, którzy od wielu lat tworzą wielką Festiwalową rodzinę. Ich portrety i prace wspaniale uchwyciła Jolanta Flach, która od wielu lat dokumentuje „ulotne chwile festiwalu”. Zachęcamy również do zapoznania się z publikacją autorstwa Jolanty Flach, wydaną przez Miasto Zakopane z okazji 50 MFFZG. Dla wszystkich, którzy chcieliby poznać tajniki rękodzieła przygotowaliśmy, jak co roku warsztaty tematyczne.

Najmłodsi miłośnicy folkloru zaprezentują swoje talenty podczas pokonkursowej wystawy „Dziecięcy plakat festiwalowy”. Ogłosimy również wyniki i wręczymy Laureatom Konkursu nagrody. Dzieci będą mogły wziąć udział w tradycyjnych dla Festiwalu animacjach, które będą nawiązywały do tematu przewodniego Festiwalu.

Nie zabraknie również spotkania z poezją górską. Zaprezentujemy wiersze nadesłane na 49 edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na wiersz o tematyce górskiej im. Tadeusza Staicha.

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia nie zabraknie również koncertów zarówno zespołów z Polski jak i z całego świata, prezentujących repertuar folklorystyczny jak i folkowy. Podhalańscy Muzykanci będą nauczali gry na instrumentach oraz zdradzali tajniki ich budowy. O skrzypcach, basach, piszczałkach i innych opowiadać będzie wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu.

(RKW)

Patronat medialny / Partnerzy

Poprzedni Patroni i Partnerzy Następny Patroni i Partnerzy