Logo Festiwalu
16-22 sierpnia 2020

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich

Od 16 do 22 sierpnia Zakopane tętniło folklorem ziem górskich

Za nami tegoroczne święto folkloru, które odbyło się pod hasłem „Górale Świata Sercem w Zakopanem”. Ze względu na obowiązujące obostrzenia sanitarne, świętowaliśmy razem z góralami świata i miłośnikami folkloru ziem górskich inaczej niż zwykle. W ramach tegorocznego preludium festiwalowego wiele aktywności mogliśmy zobaczyć on-line. Dziękujemy, że byli Państwo z nami podczas wirtualnych spacerów i prowadzonych transmisji.

W czasie festiwalowego tygodnia mogliśmy uczestniczyć w warsztatach regionalnych:  „Etno biżuteria z filcu” Barbary Banieckiej-Dziadzio, „Bukiety z suchych zbóż”- Anny Gąsienicy-Sieczka, „Haftowanie makatek”- Bogumiły Dańko , „Kolorowe serwetki”- Anny Buńdy-Doruli, czy „Tkane barwami”- Doroty Opitz.

Przeprowadziliśmy animacje dla najmłodszych: „Robienie moskoli” z Małgorzatą Dzierzegą,„Koralikowa biżuteria” z Joanną Saduniowską, „Żywe obrazy” z Joanną Staszak i Katarzyną Stanuch, czy „Zakopiańskie wzory” z Marią Kukuc-Frączystą. „Naukę tańca i śpiewu góralskiego” prowadził zespół góralski Mały Hop Cup.

W ramach Jarmarku Św. Cecylii zaproszeni goście prezentowali instrumenty ludowe oraz zdradzali tajniki nauka gry na nich. Piotr Haza prezentował dudy podhalańskie, Krzysztof Siuty – piszczałki, Katarzyna Lassak – skrzypce, Andrzej Stachoń z synem Kamilem – akordeon, zaś złóbcoki zespół 9SIYŁ, który również dał koncert na scenie plenerowej Willi Czerwony Dwór.

Spotkaliśmy się z zakopiańskimi twórcami: Józefem Pitoniem, Martą Walczak – Stasiowską, rodziną Gąsieniców – Makowskich, Andrzejem Kowalczykiem, Andrzejem i Bogumiłą Dańko, Stanisławem Gąsienicą-Byrcynem, Danutą i Stanisławem Walkoszem – Jamborem, Jolantą Pęksą, Józefą Zubek, Barbarą Baniecką-Dziadzio, Zofią Roj-Mrozicką oraz Agnieszką i Mateuszem Etynkowskimi.

Wszyscy miłośnicy sztuki mieli okazję uczestniczyć w wirtualnym zwiedzaniu muzeów, galerii i pracowni zakopiańskich artystów – Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego, Galerii YAM, pracowni Marty Walczak-Stasiowskiej, Galerii Anny i Eugeniusza Boguckich, Galerii AWA Arkadiusza Walocha, Muzeum Jana Kasprowicza, pracowni Barbary i Bogdana Dziadzio, czy Galerii Marii i Jerzego Gruszczyńskich. Odwiedziliśmy również ulicę Kościeliską – Stary kościółek na Pęksowym Brzyzku i Cmentarz Zasłużonych, Willę Koliba i Chałupę Gąsięniców-Sobczaków. Ostatni dzień zwiedzania to ulica Kasprusie i Willa Atma, Willa Czerwony Dwór oraz Galeria im. Antoniego Rząsy.

Zaprezentowaliśmy dwie publikacje pokonferencyjne „Wesele. Między przeszłością a teraźniejszością” oraz piękny album „Wtopieni w krajobraz. Zakopiańscy Twórcy Ludowi”, prezentujący zakopiańskich twórców ludowych. Wydanym publikacjom towarzyszą wystawy – jedna wewnątrz budynku Willi Czerwony Dwór „Wtopieni w krajobraz. Zakopiańscy Twórcy Ludowi”, druga zaś plenerowa „Portrety zakopiańskich twórców ludowych w obiektywie Adama Brzozy”.

Wirtualnie nasze miasto odwiedziły zespoły z całego świata. Podczas koncertów „Górale świata sercem w Zakopanem” mogliśmy obejrzeć nagrania występów grup folklorystycznych z Włoch, Rumunii, Węgier, Bułgarii i Panamy.

 

Tradycyjnie poznaliśmy również zwycięzcę 49. Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Tadeusza Staicha na wiersz o tematyce górskiej. W kategorii wierszy pisanych gwarą zwyciężyła Izabela Wójcik z Nowego Targu za całość wierszy, zaś drugie miejsce zajęła Zofia Roj-Mrozicka z Zakopanego również za całość twórczości. W kategorii wierszy pisanych językiem literackim zwyciężył Marek Szczerbiński z Krakowa za całość wierszy, drugą nagrodę otrzymał Tadeusz Knyziak z Warszaw również za całość wiersz, zaś trzecie miejsce przypadło Annie Piliszewskiej z Wieliczki za wiersz „Wtajemiczeni”. Przyznano również cztery wyróżnienia: Edycie Wysockiej z Miastka, Magdalenie Dryl z Sanoka, Marii Kalińskiej z Maciejowa Nowego i Mirosławowi Kowalskiemu.

W Willi Czerwony Dwór wręczyliśmy nagrody w Konkursie na Dziecięcy Plakat Festiwalowy 52.MFFZG oraz konkursie fotograficznym „Żywioł Folkloru”.

Spośród nadesłanych 48 prac z 11 placówek oświatowo-wychowawczych wyróżniono: na miejscu pierwszym dziesięcioletniego Jana Turskiego ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 w Zakopanem, drugie miejsce równorzędne przyznano pięciolatce Zuzannie Gucwie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Łużnej oraz dwunastolatce Kalinie Rosiek z Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu, miejsce trzecie przypadło dziesięcioletniemu Piotrowi Bachledzie ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zakopanem oraz jedenastoletniej Reginie Nędzy Chotarskiej również ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zakopanem.Prace, które zajęły pierwsze, drugie i trzecie miejsca będą reprodukowane w postaci pocztówki okolicznościowej, zaś zwycięska praca dodatkowo będzie reprodukowana w postaci plakatu.

Nastąpiło również otwarcie plenerowej wystawy na Dolnej Równi Krupowej we współpracy z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu poświęconej instrumentom właśnie.

W ogrodzie Willi Czerwony Dwór mogliśmy obejrzeć dawne Zakopane, które zaprezentowane zostało w Polskich Kronikach Filmowych. Wirtualnie spotkaliśmy się również z Prezesem Związku Podhalan Oddział Zakopane, by posłuchać opowieści „Mistrzostwa Podhala w Powożeniu”.

22 sierpnia w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej spotkaliśmy się na tradycyjnej Modlitwie o Pokój. W tym roku spotkanie było wyjątkowe – odbył się bowiem w 1. Rocznicę tragicznych wydarzeń w Tatrach. Po krótkiej modlitwie uczestnicy wydarzenia złożyli kwiaty pod repliką Krzyża na Giewoncie.

 

Finałowym koncertem Festiwalu był „KONCERT NA FOLKOWĄ NUTĘ”  z udziałem Marii Pomianowskiej, który fantastycznie wybrzmiał w plenerach gościnnej Willi Czerwony Dwór.

Dziękujemy wszystkim, dzięki którym ten festiwal mógł się odbyć –

Partner Główny: Małopolska

Partnerzy wydarzenia: Związek Podhalan Zarząd Główny, Związek Podhalan Oddział Zakopane, Muzeum Tatrzańskie, Tatrzański Park Narodowy, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Muzeum Jana Kasprowicza, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi Atma Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, Galeria Antoniego Rząsy.

Partnerzy medialni: Polskie Radio, TVP 3, TVP 3 Kraków, Polska Press Grupa, Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, Tygodnik Podhalański, Etnosystem, Folk24, Kultura Ludowa, Pismo Folkowe, Góral Info, Małopolskaonline, Podhale24, Serwis Informacyjny Watra, Zakopiec Info.
Wydarzenie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zachęcamy do oglądania transmisji w wydarzeń, które wciąż dostępne są na festiwalowym kanale w portalu Youtube. Mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy na przyszłorocznym, 52. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Do zobaczenia w Zakopanem!

Patronat medialny / Partnerzy

Poprzedni Patroni i Partnerzy Następny Patroni i Partnerzy