Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula oraz Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają na koncert inauguracyjny XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej: „Wajnberg VS Mendelssohn" Michał Rot – fortepian, Wojciech Fudala – wiolonczela”, 30 czerwca, godz. 18:00 Centrum Kultury Rodzimej Willa Czerwony Dwór, ul. Kasprusie 27.

INAUGURACJA Wajnberg vs Mendelssohn

Wystąpią:

Michał Rot – fortepian

Wojciech Fudala – wiolonczela

W programie:

Felix Mendelssohn-Bartholdy (1807–1847), Pieśń bez słów op. 109

Mieczysław Wajnberg (1919–1996), ISonata na wiolonczelę i fortepian op. 21 nr 1

F. Mendelssohn-Bartholdy, Sonata D-dur na wiolonczelę i fortepian op. 58

M. Wajnberg, II Sonata g-moll na wiolonczelę i fortepian op. 63

Zrealizowano w ramach stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wstęp wolny


Michał Rot absolwent Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi w klasie fortepianu prof. Cezarego Saneckiego. Ponadto doskonalił swoje umiejętności w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie oraz w Mannheim. Artysta jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych. Najważniejszymi osiągnięciami są: wyróżnienie na Konkursie Chopinowskim im. Wł. Kędry w Łodzi, II miejsce oraz Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie współczesnego utworu polskiego na XVII Międzynarodowym Konkursie Kameralnym w Łodzi, Nagroda dla najlepszego pianisty na XVIII Międzynarodowym Konkursie im. J. Brahmsa w Pörtschach oraz IV Nagroda oraz Nagroda specjalna na IV Międzynarodowym Konkursie Duetów im. R. Straussa w Sofii. Michał Rot prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i zagranicą, występował na wielu festiwalach muzycznych, współpracował z wieloma wybitnymi muzykami, stale współpracuje w założonym w 2008 roku Reger Duo z wiolonczelistą Krzysztofem Karpetą. W lipcu 2016 roku uzyskał tytuł doktora sztuki, pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Kameralistyki Fortepianowej Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

Wojciech Fudala jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach. Jako stypendysta rządu Belgii ukończył z najwyższym wyróżnieniem Królewskie Konserwatorium Muzyczne w Brukseli. Artysta jest laureatem wielu konkursów, m.in. Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej, Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Davida Poppera w Várpalocie oraz Konkursu Wiolonczelowego w Woluwe-Saint-Pierre. W roli solisty zadebiutował w 2007 roku i od tego momentu prowadzi bogatą działalność artystyczną, koncertując z polskimi oraz zagranicznymi orkiestrami. Od 2014 roku jest solistą grupy wiolonczel w NFM Filharmonii Wrocławskiej, a od 2018 roku prowadzi klasę wiolonczeli w Akademii Muzycznej w Łodzi. Wojciech Fudala gra na francuskim instrumencie zbudowanym przez J. Merciolle w 1933.