W czasie 51. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich 16 sierpnia (piątek)
o godzinie 18:00 w namiocie festiwalowym odbędzie się koncert „Na Folkową Nutę”. Wystąpią dla nas zespół „Lumpeks” – laureat Nowej Tradycji 2019 oraz Anna Maria Jopek.

Zespół „Lumpeks” to kwartet, gdzie „… 3/4 składu to muzycy z Francji, którzy polski idiom mazurkowy potrafią ograć na własny sposób”. Muzyka przez nichgrana to mazurki, oberki, polki oraz ballady w nowej odsłonie, z tzw. jazzowym twistem. Inspiracją muzyczną są dla nich mistrzowie ludowi z Radomszczyzny, Opoczyńskiego, Rawskiego –skrzypkowie, harmoniści, śpiewacy.

W czasie koncertu Anny Marii Jopek usłyszymy utwory z ostatniej płyty „Ulotne”, inspirowanej dzieciństwem Jopek spędzonym za kulisami legendarnego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”, w którym tańczyli i śpiewali jej rodzice.„Muzyka mojego dzieciństwa, wszystkie Ptaszki, Serduszka i Cyraneczki, na zawsze zdeterminowały mój śpiew i myślenie o muzyce. Noszę w sobie płaski pejzaż Mazowsza z całą jego melancholią i bezkresem”. Annie Marii Jopek na scenie towarzyszyć będą: Robert Kubiszyn (bas), Paweł Dobrowolski (perkusja), Piotr Nazaruk (flety, głos, cytra) oraz Krzysztof Herdzin (fortepian).