W ramach "Jarmarku Świętej Cecylii" - towarzyszącemu 51. Międzynarodowemu Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem działać będzie "Otwarta Pracownia Twórców Instrumentów". W dniach 19 - 23 sierpnia w godzinach
11.00 - 18.00 z radością zapraszamy do namiotu, w którym ponad 40 twórców z całej Polski zaprezentuje swoje instrumenty i zapozna ze specyfiką ich tworzenia.

Będzie tu można spotkać wybitnych twórców, na co dzień działających w zaciszu swoich pracowni. Będzie można nie tylko kupić od nich dzieła ich rąk, ale  przede wszystkim, jak na prawdziwą Pracownię przystało, będzie można przypatrzeć się ich misternej pracy i rozmawiając z twórcami poznać, posłuchać, dotknąć a nawet zagrać na ponad 100 instrumentach tradycyjnych, lutniczych, rekonstruowanych a także autorskich. W pracowni zostaną zaprezentowane: dudy, fujary, gwizdki, okaryny, skrzypce, końcówki, wiolonczele, basy, dwojnice, kantele, fidel, citola, nyckelharpa, lira korbowa, suka biłgorajska, chordofon płocki, viola da gamba, złóbcoki, skrzypce, heligonka, akordeon, gitara modułowa i wiele innych.

W Pracowni będzie też można wdrożyć się w tajniki tworzenia instrumentów. Obecność tylu znamienitych majstrów pozwoli na specjalistyczne konsultacje i błyskawiczne akcje ratownicze, jeśli zajdzie taka konieczność. W pracowni na stołach roboczych będą narzędzia i rozmaite materiały, z których instrumenty powstają. Pod fachowym okiem i uchem mistrzów będzie można szukać dźwięków i własnoręcznie, po raz pierwszy w życiu, tworzyć proste instrumenty.

Zapraszamy zarówno dzieci jak i dorosłych - profesjonalnych muzyków i amatorów - do spotkań, odkryć oraz zaznania radości tworzenia i muzykowania.

Gospodarzem Pracowni będzie Piotr Piszczatowski - kurator warszawskiego Targowiska Instrumentów i twórca strony