30 czerwca – 11 sierpnia

Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury zapraszają serdecznie na niezapomniane wrażenia muzyczne najwyższej klasy. W tym roku będzie to prawdziwa różnorodność stylów, muzycznych emocji, obsady, a jednocześnie bogactwo i różnorodność miejsc koncertowych pod Tatrami.

Prócz kościołów w centrum miasta, zaprosimy publiczność także na Olczę, Harendę, Na Górkę oraz do Miejskiej Galerii Sztuki im. Wł. hr. Zamoyskiego i do Centrum Kultury Rodzimej w Willi Czerwony Dwór.

30 czerwca o godz. 18:00 Festiwal zainauguruje koncert „Wajnberg VS Mendelssohn. Michał Rot – Fortepian, Wojciech Fudala – Wiolonczela”, który odbędzie się w Willi Czerwony Dwór – regionalnej perle architektonicznej.

W tym roku pragniemy również zaprezentować różnorodność kompozycji kameralnych, instrumentalnych, jak też czysto wokalnych związanych tematycznie z Tatrami. W tej części nie zabraknie takich kompozytorów, jak Henryk Mikołaj Górecki, Karol Szymanowski, Wojciech Kilar, Sławomir Czarnecki, czy Bolesław Wallek-Walewski. Wykonania tej muzyki usłyszymy w interpretacji kwartetu Polonika, kameralistów NOSPR oraz zespołu Cracow Singers.

Uwieńczeniem kameralnej odsłony festiwalu będzie występ violi organista, niezwykle ciekawego i jedynego koncertującego instrumentu tego typu na świecie. Idea jego powstania pochodzi od Leonarda da Vinci, a projektu i budowy tego konkretnego instrumentu podjął się świetny krakowski pianista Sławomir Zubrzycki, którego również usłyszymy w roli wykonawcy koncertu. Wydarzenie odbędzie się w drewnianym kościółku na Harendzie.

Dziewiętnasty Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem to koncerty organowe oraz ambitna muzyka kameralna reprezentowana przez najwyższej klasy artystów przyjeżdżających pod Tatry. O dobór artystów podczas tegorocznej edycji, a także wysoką wartość artystyczną całego wydarzenia zadbał Dyrektor Artystyczny Pan Rafał Monita.