18. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Zakopanem osiągnął półmetek. W niedzielę 22 lipca  w zabytkowym, XVIII-wiecznym kościółku św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie, sprowadzonym do Zakopanego z Zakrzowa, odbył się trzeci festiwalowy koncert. Sopranistki Julieta Gonzalez-Springer i Katarzyna Wiwer przygotowały repertuar złożony z duetów i utworów solowych religijnej muzyki Hiszpanii, Katalonii i Meksyku doby baroku. Do wspólnego muzykowania śpiewaczki zaprosiły znakomitego klawesynistę Andrzeja Zawiszę oraz grającego na instrumentach perkusyjnych Jakuba Personę.

Wydarzenie spotkało się z wielkim entuzjazmem ze strony melomanów, którzy licznie przybyli na koncert, niezrażeni kolejną ulewą nad Tatrami. Nie obyło się również bez bisów. Podczas koncertu zabrzmiały bowiem instrumenty z kręgu kulturowego Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej, które zazwyczaj nie kojarzą się z muzyką klasyczną, m.in. kastaniety. Nie zabrało również anegdot związanych z meksykańską kulturą i obyczajowością, którymi podzieliła się z publicznością pochodząca z tego kraju Julieta Gonzalez-Springer. Artystka, która doskonale mówi po polsku i ukończyła studia wokalne w krakowskiej Akademii Muzycznej zdradziła również, że w jej żyłach płynie zarówno hiszpańska, jak i indiańska krew.

Obok licznej widowni artystom dziękował również Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula, który wspomniał, że zakopiańska publiczność nie po raz pierwszy nagrodziła brawami meksykański temperament. Na jednej z ostatnich edycji Festiwalu Folkloru Ziem Górskich wśród nagrodzonych był zespół z Meksyku. 

A my przypominamy, że kolejny koncert już w sobotę 28 lipca w Sanktuarium Matki Boskiej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy. Z programem pt. „Chopin nie tylko na ludowo” wystąpi Maria Pomianowska wraz z przyjaciółmi. Początek o godz. 18.00. Natomiast o godz. 15.00 spotkamy się na Kulturalnym Placu Niepodległości z Rafałem Monitą, Dyrektorem Artystycznym festiwalu, z którym porozmawiamy o programie muzycznym tegorocznej edycji.

Organizatorami 18. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej są Miasto Zakopane i Zakopiańskie Centrum Kultury. Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: Dwójka- Program 2 Polskiego Radia, Radio Kraków, TVP 3 Kraków, Tygodnik Podhalański i Gość Niedzielny. Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny. Zapraszamy!


fot. Kościół św. Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie


fot. Melomani w oczekiwaniu na spotkanie z artystami


fot. Rafał Monita (Dyrektor Artystyczny festiwalu) zaprasza na koncert


fot. Andrzej Zawisza, Katarzyna Wiwer i Julieta Gonzalez-Springer

fot. Katarzyna Wiwer i Julieta Gonzalez-Springer


fot. W zabytkowym kościółku na Harendzie...


fot. Jeden z najmłodszych melomanów


fot. Andrzej Zawisza i Julieta Gonzalez-Springer


fot. Andrzej Zawisza, Katarzyna Wiwer, Julieta Gonzalez-Springer, Jakub Persona


fot. Brawa...


fot. W podziękowaniu za oklaski


fot. Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula dziękuje artystom i melomanom


fot. J. Persona, R. Monita, J. Gonzalez-Springer, K. Wiwer, A. Zawisza


fot. Klawesyn...


fot. XVIII-wieczne sklepienie kościoła