W roku 2018 przypada dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Władysława Hasiora, jednego z najważniejszych polskich artystów powojennych. Twórczość Władysława Hasiora, jego działania na polu edukacyjnym są szczególnie ważne dla regionu Małopolski i Zakopanego. To z jego inicjatywy (oraz Grzegorza Dubowskiego) przez wiele lat w stolicy Tatr odbywał się Przegląd Filmów o Sztuce, na którym prezentowane były najciekawsze materiały filmowe związane ze sztuką dawną i współczesną. Był również jednym z pomysłodawców powstania Galerii Pegaz w Zakopanem, gromadzącej artystów, którzy na trwałe wpisali się na karty polskiej historii sztuki.

Artysta tworzył asamblaże, projektował pomniki, wykonał ponad 20 000 slajdów, ale pracował także jako scenograf i autor rekwizytów do filmu. Niezwykłe obiekty, towarzyszące sztukom wystawianym w Teatrze Polskim we Wrocławiu noszą wszystkie znamiona hasiorowej sztuki – ekspresję, rozmach, bogactwo formy. W tym samym czasie (tj. w 1970 roku) Władysław Hasior został zaproszony do współpracy przy realizacji filmu w reż. Wojciecha Solorza p.t. Wezwanie. Scenariusz powstał w oparciu o powieść Juliana Kawalca o tym samym tytule. Akcja rozgrywała się w latach 30. ubiegłego wieku i opowiadała o artyście z chłopskiej rodziny, nierozumianym i nieakceptowanym przez rodzime środowisko. Hasior pełnił funkcję konsultanta plastycznego. Wykonał na potrzeby obrazu rzeźby: Świątki, Płomienne widma, Ptaki z innych krajów, Konni sojusznicy, Anioł.

Jubileuszowy rok Władysława Hasiora jest znakomitym momentem na przypomnienie także tego typu działań artysty. W zbiorach Galerii Władysława Hasiora oraz archiwach prywatnych i telewizyjnych zachowały się zdjęcia z planu we wsi Borsuki koło Serocka, które zapisały działania Hasiora. Są one interesujące także dlatego, że nie wszystkie wykonane przez twórcę obiekty znalazły się w filmie, który będzie można zobaczyć w Zakopanem przy okazji Przeglądu Filmów o Sztuce.

Prezentujemy Państwu zapis dokumentacyjny niezwykłego procesu twórczego, kiedy uznany i utytułowany artysta staje się „autorem widmo” dla fikcyjnej postaci literacko-filmowej. Na potrzeby filmowej rzeczywistości rezygnuje w jakiejś części z siebie, w jakiejś części siebie oddaje bohaterowi.


Galeria Władysława Hasiora, filia Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem

Czynna:

  • Środa – sobota 10:00 -18:00
  • Niedziela 9:00-15:00
  • Bilet 7 zł, ulgowy 5 zł, oprowadzanie 20 zł plus bilety wstępu. Istnieje możliwość oprowadzenia w jęz. angielskim