Jan Kanty Pawluśkiewicz

Jan Kanty Pawluśkiewicz jeden z najbardziej znanych kompozytorów muzyki filmowej i rozrywkowej w Polsce, utalentowany malarz. Karierę artystyczną rozpoczął w 1966 roku jako współzałożyciel kabaretu Anawa, który z czasem przerodził się w zespół muzyczny z wokalistą Markiem Grechutą. W 1973 roku wokalistą Anawa został Andrzej Zaucha. Jest autorem muzyki wielu znanych piosenek z repertuaru Marka Grechuty, Andrzeja Zauchy czy Grzegorza Turnaua. Jan Kanty Pawluśkiewicz czasem również sam śpiewa. Jest kompozytorem wielu form muzycznych, między innymi: Opery żebraczej, oratorium Nieszpory Ludźmierskie, poematu symfonicznego Harfy Papuszy oraz wspólnie z Markiem Grechutą musicalu Szalona lokomotywa. W dorobku artysty ważne miejsce zajmuje także komponowanie muzyki filmowej i teatralnej. Od 1999 roku zajmuje się malarstwem - tworzy w wymyślonej przez siebie technice żel-art. Po raz pierwszy wystawił swoje obrazy w 1999 roku w Piwnicy pod Baranami. Od tego czasu zaprezentował wiele cykli obrazów, rysunków i grafik. Obecnie ma na koncie ponad 70 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą.


Zofia Gołubiew

Urodzona w Krakowie. Ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracowała w Polskim Wydawnictwie Muzycznym. Od roku 1974 do 2015 zatrudniona w Muzeum Narodowym w Krakowie. Najpierw jako redaktor wydawnictwa, następnie kierowała Działem Nowoczesnego Polskiego Malarstwa i Rzeźby, w 1996 roku została wicedyrektorem do spraw naukowych i edukacji, a w roku 2000 – dyrektorem naczelnym Muzeum.

Za jej dyrektury została znacząco wyremontowana i zmodernizowana infrastruktura Muzeum, wprowadzono liczne unowocześnienia, rozwinięto działalność wystawienniczą i wydawniczą, a instytucja stała się wiodącą w zakresie edukacji muzealnej, konserwacji badawczej i prewencyjnej, a także – jako jedyna w kraju - otrzymała tytuł jednostki naukowej.

Jest członkiem kilku rad, zarządów i prezydiów, m.in. Międzynarodowej Rady Muzeów (ICOM), Międzynarodowego Triennale Grafiki, Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK), Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Uprawia działalność publicystyczną, jest autorką wielu tekstów z dziedziny kultury i sztuki.

Za swoją działalność została uhonorowana licznymi nagrodami i odznaczeniami, m.in. Krzyżami: Kawalerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Gloria Artis”, Nagrodą Ministra Kultury, Nagrodą Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa, Krzyżem Małopolskim, odznaczeniem Uniwersytetu Jagiellońskiego „Plus Ratio quam Vis”, Orderami III i II Klasy Księżnej Olgi (Ukraińskie odznaczenie państwowe), Orderem Oficera Zasługi Królestwa Norwegii i innymi.


Jan Wierzejski

Aabsolwent Akademi Sztuk Pięknych w Warszawie, scenograf, grafik, malarz, filmowiec. Autor filmów górskich nagradzanych m.in. na Krakowskim Festiwalu Górskim, festiwalu Film, Art&Tourism czy Festiwalu Górskim w Lądku Zdroju. Laureat międzynarodowej nagrody na festiwalu Cannes Corporate TV & Media Awards za najlepszy film sportowy. Animator kultury w Zakopanem. Organizator akcji społecznych, właściciel Galerii Tamok, współzałożyciel grupy artystycznej Popatrz. Współtwórca 5+Szkoły Górskiej. Rodzinnie związany ze schroniskiem w Pięciu Stawach. Alpinista i narciarz.  . Dziś produkuję filmy dokumentalne, sportowe, reklamowe i wizerunkowe oraz fotografuję. Specjalizuję się w górach i zdjęciach w trudnych warunkach.Beata Majcher

Dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury - jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego, ukończyła studia dzienne na Wydziale Radia i Telewizji z tytułem magistra. Jest także absolwentką studiów podyplomowych z prawa autorskiego na Uniwersytecie Jagiellońskim i Francuskiego Instytutu Zarządzania. Po ukonczeniu studiów pracowała w TVP jako szef Biura Promocji i Marketingu odpowiadając min. za oprawę i promocję nowego kanału TVP 3.Od maja 2003 roku do lutego 2016 była zatrudniona w Muzeum Narodowym w Krakowie, pełniła funkcję pełnomocnika dyrektora ds. komunikacji marketingowej i kierownika Zespołu Relacji Zewnętrznych, będąc odpowiedzialną m.in. za kampanie promocyjną projektu „Nowe Sukiennice”, który otrzymał kilka nagród międzynarodowych za promocję zadania z obszaru kultury. Ma doświadczenie w kontaktach z podmiotami zewnętrznymi, wiedzę z zakresu sponsoringu, współpracy z mediami i organizacji projektów. Jest laureatką prestiżowych nagród i odznaczeń, m.in.Commitment to Europe za budowanie relacji biznes - kultura, Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Zasłużony dla Kultury Polskiej i Medalu Prezydenta RP za zasługi dla kultury polskiej.Lidia Rosińska - Podleśny

Zastępca dyrektora ds. artystycznych Zakopiańskiego Centrum Kultury - Zakopianka. Jest absolwentką Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem oraz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ukończyła studia na Wydziale Rzeźby, obroniła dyplom w pracowni prof. Adama Myjaka. Czynnie uczestniczy w życiu artystycznym, zarówno poprzez udział w wystawach zbiorowych jak i organizację pokazów indywidualnych własnej twórczości. Jest autorką 15 wystaw indywidualnych. Dotychczas brała udział w blisko 45 wystawach zbiorowych. Najistotniejszym elementem twórczości artystki jest udział w licznych Międzynarodowych Sympozjach Rzeźbiarskich, gdzie ma możliwość tworzenia w dużej skali i w różnym materiale. Począwszy od 1994 roku uczestniczyła w 55 Międzynarodowych Sympozjach Rzeźbiarskich, prezentując swoją sztukę nawet w tak odległych zakątkach świata, jak Afryka czy Azja. Zdobywczyni grand prix i nagród na wielu Sympozjach Rzeźbiarskich. Od 2007 roku łączy pracę artystyczną z pracą pedagogiczną.Sławomir Idziak

Sławomir Idziak należy do grona najbardziej utalentowanych polskich filmowców. Jest autorem zdjęć do ponad 50 filmów fabularnych, za które otrzymał liczne wyróżnienia. Przez lata współpracował jako operator z reżyserami takimi jak Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi i Andrzej Wajda. W latach 90. zaczął także realizować filmy w USA. Jego nazwisko stało się jednak głównie znane za sprawą jego osiągnięć operatorskich. Krótkometrażowy "Klaps" oraz fabularna "Blizna" (oba 1976) rozpoczęły jego współpracę z Kieślowskim. Zdjęcia do "Krótkiego filmu o zabijaniu" (1988) przyniosły Idziakowi Nagrodę Przewodniczącego Komitetu Kinematografii za rok 1987, natomiast za "Trzy kolory: Niebieski" został wyróżniony nagrodą na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz nominacją do statuetki Cezara Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej. Jego prace zostały zauważone także po drugiej stronie oceanu, gdzie zaproponowano mu realizację zdjęć m.in. do futurystycznego filmu "Gattaca" (1997) Andrew Niccola z Ethanem Hawke i Umą Thurman w rolach głównych, a także "Dowodu życia" (2000) Taylora Hackforda z udziałem Meg Ryan i Russella Crowe. O zawodzie operatora mówi: "W moim wyobrażeniu operator jest to człowiek, który powinien wnosić do filmu wkład własnej wizji świata, jak to się dzieje w dobrej orkiestrze czy w każdym innym zespole twórczym".