Ogrom prezentowanych propozycji filmowych może przyprawić naprawdę o zawrót głowy.  Jest bogato, intensywnie, filmowo. I tak będzie, aż do niedzieli, za sprawą tegorocznej 21. edycji Przeglądu Filmów o Sztuce, który rozpoczęliśmy 11 kwietnia o godz. 18:00 w pierwszym kinie studyjnym w Zakopanem – Kinie Miejsce, które tym samym oficjalnie zainaugurowało swoją działalność.

Organizatorami Przeglądu jest Miasto Zakopane oraz Zakopiańskie Centrum Kultury.
Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o instytucjach wspierających projekt. Są nimi: Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Muzeum Tatrzańskie oraz Teatr im. St. I. Witkiewicza.

Z kolei modernizacji pomieszczeń na tyłach budynku Kina „Sokół” podjęło się Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Gniazdo w Zakopanem, przy wsparciu Burmistrza Miasta Zakopane, Zakopiańskiego Centrum Kultury, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej, a obecnie nowopowstałe kino jest prowadzone wspólnie z Zakopiańskim Centrum Kultury.

Przegląd miał mocne rozpoczęcie w środowy wieczór. Na gali z udziałem blisko setki gości przywitał dziennikarz Programu Trzeciego Polskiego Radia Ryszard Jaźwiński. Do powitań dołączyła się Zastępca Burmistrza Miasta Zakopane Agnieszka Nowak-Gąsienica, która podkreśliła kulturotwórczą rolę, jaką odgrywają na mapie naszego miasta zarówno reaktywowany dwa lata temu Przegląd Filmów o Sztuce, a także nowe kino studyjne. Zaakcentowała również jak istotne w tym, że Festiwal został reaktywowany i cały czas się rozwija, jest zaangażowanie podjęte przez jego Organizatorów. Z kolei Prezes Towarzystwa Gimnastycznego Sokół Stanisław Marduła dziękował wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w powstanie kina studyjnego oraz opowiadał o realizacji przedsięwzięcia. Ideę i historię Przeglądu przedstawiła natomiast dyrektor Zakopiańskiego Centrum Kultury Beata Majcher. Odczytany został także list gratulacyjny od Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

Pokaz nominowanego do Oscarów animowanego filmu „Twój Vincent” oraz spotkanie z jego twórcami dopełniło całości wieczoru. Mieliśmy okazję posłuchać Kamila Polaka oraz malarza Jerzego Lisaka, zaangażowanych w realizację tego niezwykłego projektu.


8 pokazów konkursowych, projekcje, spotkania i wystawy

Przegląd Filmów o Sztuce rzeczywiście ma w sobie wiele wymiarów. Wraca do swoich korzeni, zyskując swoją markę, nabiera rozpędu, a filmowcy chcą pokazywać podczas wydarzenia swoją twórczość. W tym roku zgłoszonych zostało 166 filmów! Selekcjonerzy wybrali z nich te,
które pokazywane są w blokach konkursowych – jest ich 31. Do tego energetyczne projekcje specjalne, spotkania z Twórcami, warsztaty dedykowane młodzieży i koncert.


Pierwsze zakopiańskie kino studyjne

Inicjatywa utworzenia z Zakopanem kina studyjnego jest doskonałym przykładem na to, że dzięki dobrej współpracy i zaangażowaniu różnych środowisk i instytucji nawet bardzo ambitne plany mają szansę powodzenia. Misją Kina Miejsce jest upowszechnianie kultury filmowej, działalność edukacyjna, a także skupianie i wspieranie młodych twórców, znawców i miłośników kina. Można w nim zobaczyć zarówno tytuły arthousowe o wysokich walorach artystycznych i edukacyjnych, jak i pozycje mainstreamowe. Organizowane są również pokazy przedpremierowe, premierowe oraz specjalne.


Zdjęcia ® Krzysztof Siwirski